Sprievodca novým Online Bankingom

Chcete sa dozvedieť viac o nových funkciách Online Bankingu? Pozrite sa na krátke inštruktážne videá a najčastejšie otázky a odpovede nižšie.

Video

Aby sa vám s novým Online Bankingom dobre pracovalo, poďte sa s ním krok za krokom zoznámiť.

Produkty

Základný prehľad všetkých produktov sa zobrazí na úvodnej obrazovke ihneď po prihlásení. K informáciám o jednotlivých produktoch môžete veľmi jednoducho pristupovať buď priamo cez kartu príslušného produktu, alebo prostredníctvom navigácie podľa typu produktu, ktorá je umiestnená na hlavnej navigačnej lište.

Svoju kreditnú kartu, hypotéku či žiadosť o spotrebiteľský úver nájdete v sekcii Úvery na hlavnej lište (alebo v ľavom produktovom stĺpci označenom „Na splatenie“). Svoje bežné účty a k nim pripojené debetné karty nájdete v sekcii Účty a karty (alebo v prostrednom produktovom stĺpci „Na účtoch“). Sporiace účty, termínované vklady alebo účty cenných papierov nájdete v sekcii Sporenie a investície (alebo v pravom produktovom stĺpci „Úspory“).

Kliknutím na kartu produktu sa dostanete k jeho detailom, histórii a ďalším možnostiam, ako je napríklad výpis z účtu alebo žiadosť o zmeny či nastavenia.

Viac podrobností nájdete v kapitole „Prehľad produktov“.

Platby

Všetky platby, či už domáce, zahraničné alebo napríklad trvalé príkazy, nájdete po novom na jednom mieste pod tlačidlom/ponukou Zaplatiť umiestnenou na hlavnej navigačnej lište.

 

Platba (domáca i zahraničná) – vyberte, pokiaľ chcete zadať domácu alebo zahraničnú platbu.

Čakajúce platby – tu nájdete platby na podpis (čiže na vaše schválenie) a tiež už podpísané platby, ktoré čakajú na odoslanie z banky. Na rýchle zobrazenie nepodpísaných platieb stačí kliknúť na ikonku $.

Trvalé príkazy – obsahujú zoznam aktuálnych trvalých príkazov a súčasne aj možnosť vytvorenia nových.

Inkasá – obsahujú zoznam inkás a súčasne aj možnosť vytvorenia nových inkás.

Archív príkazov – obsahuje príkazy podpísané za posledných 15 dní.

Šablóny a príjemcovia – obsahujú aktuálny zoznam príjemcov a šablón, ďalej tu máte možnosť vytvoriť a spravovať ďalších príjemcov platieb.

 

Viac informácií – napr. podrobný postup, ako vykonať platbu, nájdete v kapitole „Ako zaplatiť“.

Správca financií

Všetky vaše výdavky automaticky zaraďujeme do skupín (kategórií) a zobrazujeme ich v grafoch. Pokiaľ chcete mať jasný prehľad o tom, koľko a na čo míňate, správca financií predstavuje tú správnu funkčnosť práve pre vás. Platbu si, samozrejme, môžete podľa svojho uváženia preradiť aj do inej kategórie, pričom možno kategóriu upresniť výberom podkategórie alebo platbu rozdeliť do viacero kategórií, a tak budete mať svoje výdavky plne pod kontrolou každý mesiac! Viac nájdete v samostatnej sekcii.

Moje ciele

„Smart“ funkcia, ktorá vám pomôže našetriť peniaze na vaše ciele. Stačí mať sporiaci účet a vedieť, koľko potrebujete nasporiť a za akú dlhú dobu. Pokiaľ sporiaci účet nemáte, môžete požiadať o jeho založenie priamo v Online Bankingu.

Viac nájdete v samostatnej sekcii.

Ďalšie možnosti

V pravom hornom rohu nájdete všetky SPRÁVY, ktoré sme vám poslali, alebo ktoré ste poslali vy nám. Zároveň si môžete v časti NASTAVENIA upraviť svoje kontakty a nastaviť zasielanie informačných správ (notifikácií). V prípade, že si budete chcieť upraviť možnosti Správcu financií, nájdete ho tiež pod voľbou NASTAVENIA.

Pokiaľ máte pod užívateľským profilom aj účty ďalších klientov, správu zobrazených účtov nájdete pod možnosťou PRODUKT/MAJITEĽ ÚČTU.

Žiadosti

Po novom sme žiadosti, ktoré môžete zadávať cez Online Banking, umiestnili na karty príslušných produktov. Napr. po otvorení detailu bežného účtu nájdete všetky žiadosti, ktoré sa vzťahujú k účtu, ako aj k debetným platobným kartám.

Hľadáte výpis z účtu? Nájdete ho v časti SLUŽBY K ÚČTU. Alebo ešte nemáte aktivovaný Online Banking kľúč? Stačí o neho požiadať v sekcii MOBILNÉ SLUŽBY.

Video

Pozrite si video, aké jednoduché je platiť v novom Online Bankingu. Zadávať platby je teraz jednoduchšie, pričom základný prehľad všetkých typov platieb nájdete nižšie.

 

Zaplatiť (univerzálne platobné tlačidlo) v novom Online Bankingu. Nemusíte vyberať, aký typ platby potrebujete zadať. Voľba Zaplatiť vám pomôže s uskutočnením nielen domácej, ale aj zahraničnej platby - stačí len zadať detaily účtu, čiastku a menu, a funkcia Zaplatiť rozozná typ príkazu. Stačí už len doplniť nepovinné údaje, pokiaľ ich banka príjemcu alebo príjemca platby požaduje na identifikáciu (napr. variabilný symbol, správu pre príjemcu a pod.) a príkaz podpíšete, t. j. zadáte autorizačný kód.

Domáca platba – SEPA platba

Jednorazová domáca platba – 1. krok

Všetky jednorazové platby zadáte ľahko v niekoľkých krokoch pomocou tlačidla Zaplatiť alebo kliknutím na šípku vedľa neho a výberom položky Nová platba. Následne sa zobrazí formulár platobného príkazu.

Automaticky je na platbu prednastavený váš bežný účet v eurách. Možno ho zmeniť kliknutím na šípku na konci poľa „Z účtu“.

Do políčka „Na účet“ vyplňte IBAN príjemcu. Pokiaľ ste už platbu na daný účet niekedy v novom Online Bankingu posielali alebo máte príjemcu (partnera) uloženého už z minulosti, začnite písať názov partnera/šablóny a Online Banking doplní ostatné údaje za vás. Účet príjemcu potvrdíte kliknutím na voľbu Zaplatiť na…

 

 

Jednorazová domáca platba – 2. krok

V ďalšom kroku doplňte meno príjemcu a čiastku platby.

Meno príjemcu je nastavené ako povinné pole. Online Banking si vložené údaje automaticky zapamätá a ak budete chcieť v budúcnosti uskutočniť platbu rovnakému príjemcovi, stačí začať písať meno príjemcu (napr. Tomáš…) alebo číslo účtu a Online Banking automaticky doplní ostatné údaje za vás.

 

 

Jednorazová domáca platba – 3. krok

Teraz môžete doplniť všetky ostatné nepovinné údaje platby, ako je variabilný symbol, konštantný symbol, špecifický symbol, poznámka pre príjemcu a pre vás. Tiež môžete vytvoriť novú šablónu pre často používané platby (tzv. TOP platby). Pokiaľ už ďalšiu platbu zadávať nechcete, pokračujte kliknutím na voľbu Potvrdiť na podpis (autorizácia) platby. V opačnom prípade kliknite na tlačidlo „Ďalšia platba“.

 

 

Jednorazová SEPA platba – posledný krok: Potvrdenie platby

Platbu potvrdíte zadaním autorizačného kódu, či už z Online Banking kľúča, SMS alebo tokena, do príslušného políčka a kliknutím na tlačidlo „Podpísať“.

V prípade zistenia nejakej nezrovnalosti ju možno opraviť alebo celú platbu zmazať prostredníctvom možnosti UPRAVIŤ (a voľby ZMENIŤ, ZMAZAŤ).

Tip: Ak chcete zadávať viacero platieb, môžete ich podpísať (potvrdiť) všetky naraz, a to po zadaní poslednej platby. V tom prípade kliknite na tlačidlo „Ďalšia platba“ a zadajte postupne detaily ďalšej platby. Po zadaní poslednej platby kliknite na tlačidlo „Potvrdiť“ a všetky platby tak naraz podpíšete zadaním jedného autorizačného (bezpečnostného) kódu.

Ďalšie možnosti voľby Zaplatiť

Kliknutím na šípku vedľa tlačidla Zaplatiť zobrazíte všetky typy platieb a ďalšie dôležité informácie.

 

Platba (domáca aj zahraničná) – zadanie domácej alebo zahraničnej platby

Radi by sme vás  informovali, že v BusinessNete/Online Bankingu si po novom pred podpísaním vybraných zahraničných platieb v rámci EU a SEPA platieb, pri ktorých dochádza ku konverzii meny, môžete zobraziť odhad ekvivalentu sumy  v cudzej mene a predpokladané poplatky.

Čakajúce platby – platby na podpis (čiže na vaše schválenie) a tiež už podpísané platby, ktoré čakajú na odoslanie z banky. Na rýchle zobrazenie zatiaľ nepotvrdených platieb stačí kliknúť na ikonku $.

Trvalé príkazy – zoznam aktuálnych trvalých príkazov a možnosť vytvorenia nových

Inkasá – zoznam inkás a možnosť vytvorenia nových inkás

Archív príkazov – podpísané príkazy za posledných 15 dní

Šablóny a príjemcovia – zoznam príjemcov a šablón, možnosť vytvoriť a spravovať príjemcov platieb

 

 

Čakajúce platby

Tu nájdete prehľad všetkých platieb, ktoré ste ešte nepodpísali, prípadne sú už podpísané, ale ešte čakajú v banke na spracovanie. Pokiaľ ste, napríklad, podpísali platbu, ktorú chcete odoslať až pozajtra, nájdete ju práve tu. Platby, ktoré treba ešte podpísať, spoznáte podľa ikonky $. Po kliknutí na túto ikonku vám platbu rovno pripravíme na potvrdenie. Ak chcete niektorú z ešte nevykonaných platieb zmazať, aj túto voľbu nájdete práve v menu Čakajúce platby.

Trvalé príkazy a Inkasá

Prehľad a správu už zadaných trvalých príkazov a inkás, rovnako ako vytvorenie nových nájdete pod záložkami Trvalé príkazy a Inkasá. Rovnako, ako v prípade čakajúcich platieb, aj tu môžete príkazy meniť, rušiť alebo vytvárať nové.

Archív príkazov

V archíve príkazov nájdete podpísané platby za posledných 15 dní, pri ktorých možno jednoducho zobraziť ich detail. K hlavnému prehľadu transakcií na vašich účtoch, samozrejme, stále slúži transakčná história, ktorú máte pri každom účte zvlášť.

Partneri a šablóny

Partnerov a šablóny, ktoré ste uložili, nájdete tiež pod tlačidlom Zaplatiť. Pri každom zázname možno zobraziť jeho detail, prípadne ho meniť, upravovať alebo aj zmazať. Nového príjemcu si jednoducho založíte priamo z prehľadu všetkých príjemcov. Novú šablónu možno vytvoriť pri zadávaní konkrétnej platby, a to pomocou voľby v druhom kroku – „Vytvorte šablónu pre ďalšie platby“.

Založenie trvalého príkazu

Typ trvalého príkazu

Nový trvalý príkaz zadáte kliknutím na tlačidlo Nový príkaz v prehľade. Ako prvý krok si najprv vyberiete Typ príkazu. Pre štandardný domáci trvalý príkaz na konkrétnu pevnú čiastku vyberte prvú možnosť (Trvalý príkaz – prevod čiastky). V prípade, že na iný účet chcete prevádzať všetky prostriedky nad určitú výšku, zvoľte možnosť Prevod zostatku. Pokiaľ chcete na svoj účet, naopak, posielať peniaze tak, aby ste na ňom mali k dispozícii stálu výšku prostriedkov, zvoľte Dotácie na nastavený zostatok.

 

 

Trvalý príkaz

Po výbere konkrétneho typu platby sa pre každý trvalý príkaz okamžite zobrazia všetky potrebné polia. Na jednej obrazovke zadáte príjemcu, určíte odkedy a ako dlho má byť trvalý príkaz vykonávaný, frekvenciu platby, platobné symboly, prípadne pridáte aj správu pre príjemcu alebo pre seba.

 

TOP platby

TOP platby sú najrýchlejším spôsobom, ako v Online Bankingu zaplatiť. Ide o často zadávané platby, ktoré možno vytvoriť z vlastných šablón len kliknutím na tlačidlo „Pridať ďalšiu“ a výberom zo zoznamu vami uložených šablón.

Kliknutím na vybranú TOP platbu Online Banking predvyplní všetky vami uložené detaily platby vrátane čiastky, platobných symbolov a pod. Stačí len pár kliknutí a je zaplatené. V priebehu platby, samozrejme, možno všetky údaje ľubovoľne meniť.

Účty, karty a história

Všetky vaše produkty sa zobrazia ihneď po prihlásení. Kliknutím na kartu produktu sa dostanete k jeho detailom a súvisiacim žiadostiam.

K informáciám o jednotlivých produktoch tiež možno pristupovať cez horné menu. Napr. v sekcii Účty a karty máte prehľad o všetkých bežných účtoch, debetných kartách a aktuálnych zostatkoch. Ak budete hľadať vašu kreditnú kartu, nájdete ju v časti Úvery. Sporiace, termínované a účty cenných papierov sú k dispozícii v sekcii Sporenie a investície.

Prehľad bežných účtov a platobných kariet

Po kliknutí na kartu bežného účtu (pozri modrá karta na obrázku vyššie) sa dostanete do sekcie Účty a karty, kde nájdete detail vybraného účtu a tiež pripojené debetné karty (pozri nasledujúci obrázok). V pravej časti prehľadu nájdete jednotlivé žiadosti a ďalšie možnosti, ktoré s účtom súvisia. Chcete zobraziť výpis? V časti SLUŽBY K ÚČTU nájdete Výpisy a dokumenty v PDF. Nemáte ešte Smart Banking alebo chcete vyskúšať Online Banking kľúč? Požiadajte o aktiváciu v sekcii MOBILNÉ SLUŽBY.

Celý detail účtu aj so žiadosťami môžete skryť pomocou voľby Skryť detaily.

Bežné účty – história platieb

Hneď pod detailmi účtu nájdete históriu platieb. V novom Online Bankingu sme pre vás upravili vyhľadávanie už vykonaných platieb. Základné prednastavenie zobrazenia je za posledných 30 dní, pričom ho možno ľubovoľne upraviť, prípadne nechať zobraziť aj podľa iných parametrov. Voľbu VYHĽADAŤ nájdete v pravom hornom rohu. Ak máte záujem, môžete si výsledok hľadania exportovať do .csv formátu.

Okrem exportu prehľadu viacerých transakcií do .csv formátu si ďalej môžete pre každú jednotlivú transakciu vygenerovať .pdf potvrdenie – stačí si otvoriť Detaily transakcie a kliknúť na ikonu „TLAČ“.

V zozname platieb nájdete zaúčtované platby s uvedením príjemcu, pridelené kategórie platieb aj status platby.

Kliknutím na konkrétnu platbu zobrazíte detail transakcie. Platbu potom môžete rozdeliť do viacerých kategórií, resp. kategóriu upraviť. Po novom si tiež môžete ku všetkým transakciám pridávať svoje vlastné poznámky.

Zoznam platieb môžete radiť nielen podľa dátumu zaúčtovania, ale tiež podľa čiastky, príjemcu alebo statusu či kategórie.

Investície v Online Bankingu – prehľad

V prípade, že máte k dispozícii účet cenných papierov, zobrazí sa okamžite po prihlásení v stĺpci „Úspory“. Na karte Účtu cenných papierov sa vždy zobrazí celkový súčet všetkých pozícií, ktoré máte na danom účte vedené.

Investície v Online Bankingu – detail a transakčná história

Detail jednotlivých pozícií a históriu účtu cenných papierov zobrazíte kliknutím priamo na kartu v  menu prehľadu, prípadne použite voľbu Sporenie a investície na hlavnej lište a následne možnosť MOJE INVESTÍCIE.

Video

Predstavujeme vám novinku na jednoduché spravovanie vašich výdavkov. Nastavte si svoj vlastný rozpočet pre jednotlivé kategórie, sledujte ich čerpanie a majte svoje výdavky pod kontrolou.

Prehľad výdavkov

Správca financií poskytuje prehľad vašich výdavkov za jednotlivé mesiace v poslednom roku a zároveň ich automaticky rozdelí do základných kategórií. Tie sú zobrazené vo forme farebných bublín. Máte tak jasný prehľad o svojich výdavkoch. Kategórie vrátane názvov nemožno meniť ani pridávať nové, ale na detailnejšie členenie transakcií sú tiež k dispozícii podkategórie, z ktorých si už určite vyberiete.

Nastavenie limitov

Pre každú z kategórií môžete určiť, koľko plánujete za mesiac minúť. V hlavnom prehľade Správcu financií stlačte tlačidlo NASTAVIŤ ROZPOČET. Potom už len jednoducho pomocou posuvníka vyberte cieľovú maximálnu čiastku. Po uložení sa rozpočet okamžite premietne do kategórie v hlavnom prehľade a prepočíta aktuálnu výšku už vyčerpaného rozpočtu.

Plnenie limitov

Jednotlivé bubliny predstavujú základné kategórie výdavkov a menia svoj vzhľad na základe plnenia nastaveného rozpočtu. Bublina umiestnená v kruhu rovnakej farby (na obrázku vľavo) znamená, že výdavky na mesiac v danej kategórii zatiaľ neboli vyčerpané. Prečerpaný rozpočet (vpravo) spoznáte podľa svetlého okraja bubliny.

Detaily kategórie

Po kliknutí na každú kategóriu uvidíte konkrétne položky vrátane čiastky a dátumu platby. Pokiaľ vám automaticky priradená skupina výdavkov nevyhovuje, môžete ju jednoducho zmeniť priamo v detaile transakcie. Na zmenu kliknite na vybranú transakciu a v spodnej časti obrazovky zvoľte správnu kategóriu.

Rozdelenie transakcie

V detaile transakcie zistíte ďalšie informácie o platbe s možnosťou ju ďalej upravovať. Vybrali ste peniaze z bankomatu, ale použili ste ich na nákup potravín a lístky do kina? Platbu môžete rozdeliť aj medzi viacero skupín výdavkov.

Ročný prehľad

Ak si chcete prezrieť vaše mesačné náklady za posledný rok, stačí vybrať možnosť História výdavkov a Správca financií vám prehľadne vo forme stĺpcov zobrazí výdavky za každý mesiac. Detaily zobrazíte podržaním kurzoru na stĺpci daného mesiaca. Pokiaľ budete chcieť zobraziť konkrétnu kategóriu, stačí ju vybrať zo zoznamu v záhlaví.

Podkategórie

Pokiaľ chcete mať detailnejší prehľad o svojich výdavkoch a základné kategórie vám nestačia, máte možnosť výdavky ďalej rozdeliť do podkategórií. Budete tak vždy presne vedieť, za čo ste platili.

Ak máte vo svojom Online Bankingu sprístupnené aj účty iných majiteľov, môžete si v menu „Nastavenia“, „Správca financií“ sami určiť, či správca financií má pracovať len s vašimi vlastnými účtami alebo aj s účtami ďalších osôb.

Video

Naučte sa jednoducho a efektívne šetriť vďaka novej funkcii v Online Bankingu – Moje ciele. Stačí zadať základné informácie – koľko chcete nasporiť a dokedy, založíte si trvalý príkaz a o splnenie “vašich cieľov” sa už postará Online Banking.

Nemáte sporiaci účet?

S nástrojom Moje ciele už nebudete mať problém našetriť na novú televíziu, sedačku alebo dovolenku.

Ako to funguje? Stačí mať založený sporiaci účet. Pokiaľ ho ešte nemáte, jednoducho o neho môžete požiadať priamo v sekcii Moje ciele alebo v nastavení Správcu financií.

Založenie cieľa

Po založení sporiaceho účtu vám už nič nebráni vo vytvorení cieľa. Ciele pomenujete, vyberiete dátum, dokedy chcete mať cieľ splnený, ďalej cieľovú čiastku, prípadne pravidelný mesačný príspevok.

To druhé vám potom vždy automaticky dopočítame. K svojmu cieľu si môžete vybrať aj vhodný obrázok, na ktorom vám budeme priebežne zobrazovať, koľko ste už našetrili na splnenie svojho cieľa.

Založte si trvalý príkaz

Aby ste nemuseli každý mesiac myslieť na zasielanie peňazí na sporiaci účet, Online Banking vám po zadaní cieľa ponúkne možnosť automatického založenia trvalého príkazu, ktorý bude mať nastavenú platnosť do plánovaného dátumu splnenia vášho cieľa. Peniaze vám potom budú každý mesiac automaticky odchádzať a vy sa už nemusíte starať o nič iné.

Upravte si svoje ciele

Zistili ste, že budete na cieľ potrebovať viac prostriedkov? Potrebujete upraviť výšku mesačného príspevku? Svoje ciele môžete upravovať kedykoľvek počas ich plnenia. Nezabudnite si potom, samozrejme, upraviť existujúci trvalý príkaz. Jeho zmenu je potrebné následne autorizovať ako každú inú platbu.

Rýchly prevod medzi cieľmi

Už dlhšie nevydržíte čakať na jeden z vašich cieľov a všetko ostatné môže počkať? Pomocou voľby Previesť môžete celkový zostatok na Sporiacom účte prerozdeliť medzi jednotlivé ciele podľa vlastných preferencií.

Rýchly prevod môžete využiť aj v prípade, že si nezaložíte trvalý príkaz na ciele, ale prostriedky si na sporiaci účet prevádzate sami, kedy uznáte za vhodné.

Potrebujete poradiť?

Nechajte nám na seba kontakt. Radi vás kontaktujeme.

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo