Sprievodca novým Online Bankingom

Chcete se dozvedieť viac o nových funkciách Online Bankingu? Pozrite sa na krátke inštruktážne videá a najčastejšie otázky a odpovede nižšie.

Video

Aby sa vám s novým Online Bankingom dobre pracovalo, poďte sa s ním zoznámiť krok za krokom

Produkty

Základný prehľad všetkých produktov vidíte na úvodnej obrazovke ihneď po prihlásení. K informáciám o jednotlivých produktoch môžete veľmi jednoducho pristupovať buď priamo cez kartu príslušného produktu alebo prostredníctvom navigácie podľa typu produktu, ktorá je umiestnená na hlavnej navigačnej lište.

Svoju kreditnú kartu, hypotéku či žiadosť o spotrebiteľský úver nájdete v sekcii Úvery na hlavnej lište (alebo v ľavom produktovom stĺpci označenom „Na splatenie“). Svoje bežné účty a k nim pripojené debetné karty nájdete v sekcii Účty a karty (alebo v prostrednom produktovom stĺpci „Na účtoch“). Sporiace účty, termínované vklady alebo účty cenných papierov nájdete v sekcii Sporeníe a investície (alebo v pravom produktovom stĺpci „Úspory“).

Kliknutím na kartu produktu sa dostanete k jeho detailom, histórii a ďalším možnostiam ako je napríklad výpis z účtu alebo žiadosť o zmeny či nastavenia.

Viac podrobností nájdete v kapitole „Prehľad produktov“.

Platby

Všetky platby, či už domáce, zahraničné alebo napríklad trvalé príkazy, nájdete po novom na jednom mieste pod tlačítkom/ponukou Zaplatiť umiestnenom na hlavnej navigačnej lište.

 

Platba (domáca i zahraničná) – vyberte, pokiaľ chcete zadať domácu alebo zahraničnú platbu.

Čakajúce platby – tu nájdete platby k podpisu (čiže k vášmu schváleniu) a tiež už podpísané platby, ktoré čakajú na odoslanie z banky. Pre rýchle zobrazenie  nepodpísaných platieb stačí kliknúť na ikonku $.

Trvalé príkazy – obsahuje zoznam aktuálnych trvalých príkazov a súčasne aj možnosť vytvorenia nových.

Inkasá – obsahuje zoznam inkás a súčasne aj možnosť vytvorenia nových inkás.

Archív príkazov – obsahuje príkazy podpísané za posledných 15 dní.

Šablóny a príjemcovia – obsahuje aktuálny zoznam príjemcov a šablón, ďalej tu máte možnosť vytvoriť a spravovať ďalších príjemcov platieb.

 

Viac informácií – napr. podrobný postup, ako previesť platbu, nájdete v kapitole „Ako zaplatiť“.

Správca financií

Všetky vaše výdaje automaticky zaraďujeme do skupín (kategórií) a zobrazujeme ich  v grafoch. Pokiaľ chcete mať jasný prehľad o tom, koľko a za čo míňate, správca financií je tou správnou funkčnosťou práve pre vás. Platbu si samozrejme môžete podľa svojho uváženia preradiť aj do inej kategórie, kategóriu upresniť vybraním podkategórie alebo platbu rozdeliť do viacero kategórií a tým mať svoje výdaje plne pod kontrolou každý mesiac! Viac nájdete v samostatnej sekcii.

Moje priania

"Smart" funkcia, ktorá vám  pomôže našetriť peniaze na svoje priania. Stačí mať sporiaci účet a vedieť, koľko potrebujete nasporiť a za akú dlhú dobu. Pokiaľ sporiaci účet nemáte, môžete si o jeho založenie v Online Bankingu rovno požiadať.

Viac nájdete v samostatnej sekcii.

Ďalšie možnosti

V pravom hornom rohu nájdete všetky SPRÁVY, ktoré sme vám poslali, alebo ktoré ste posielali vy nám. Zároveň si môžete v časti NASTAVENIA upraviť svoje kontakty a nastaviť zasielanie informačných správ (notifikácií). V prípade, že si budete chcieť upraviť možnosti Správcu financií, nájdete ho tiež pod voľbou NASTAVENIA.

Pokiaľ máte pod uživateľským profilom aj účty ďalších klientov, správu zobrazených účtov nájdete pod možnosťou PRODUKT/MAJITEĽ ÚČTU.

Žiadosti

Po novom sme žiadosti, ktoré môžete zadávať cez Online Banking, umiestnili na karty príslušných produktov. Napr. po otvorení detailu bežného účtu nájdete všetky  žiadosti, ktoré sa vzťahujú ako k účtu, tak aj k debetným platobným kartám.

Hľadáte výpis z účtu? Nájdete ho v časti SLUŽBY K ÚČTU. Alebo ešte nemáte aktivovaný Online Banking kľúč? Stačí o neho požiadať v sekcii MOBILNÉ SLUŽBY.

Video

Pozrite sa na video, aké jednoduché je platenie v novom Online Bankingu. Zadávanie platieb je teraz jednoduchšie, základný prehľad všetkých typov platieb nájdete nižšie.

 

Zaplatiť (univerzálne platobné tlačítko) v novom Online Bankingu. Nemusíte vyberať, aký typ platby potrebujete zadať. Voľba Zaplatiť Vám pomôže s prevedením nielen domácej, ale aj zahraničnej platby - stačí len zadať detaily účtu, čiastku a menu, a funkcia Zaplatiť rozozná typ príkazu. Potom už môžete doplniť nepovinné údaje, pokiaľ ich banka príjemcu alebo príjemca platby pre identifikáciu požaduje (napr. variabilný symbol, správu pre príjemcu apod.) a príkaz podpíšete, tj. zadáte autorizačný kód.

Domáca platba – SEPA platba

Jednorázová domáca platba – 1. krok

Všetky jednorázové platby zadáte ľahko v niekoľkých krokoch pomocou tlačidla Zaplatiť alebo kliknutím na šipku vedľa neho a výberom položky Nová platba. Potom sa Vám zobrazí formulár platobného príkazu.

Automaticky je pre platbu prednastavený Váš bežný účet v eurách. Môžete ho zmeniť kliknutím na šipku na konci poľa „Z účtu“.

Do políčka „Na účet“ vyplňte IBAN príjemcu. Pokiaľ ste už platbu na daný účet niekedy v novom Online Bankingu posielali alebo máte príjemcu (partnera) už z minulosti uloženého, začnite písať názov partnera/šablóny a Online Banking doplní ostatné údaje za Vás. Účet príjemcu potvrdíte kliknutím na Zaplatiť na…

 

 

Jednorázová domáca platba – 2. krok

V ďalšom kroku doplňte meno príjemcu platby a čiastku.

Meno príjemcu je nastavené ako povinné pole. Online Banking si vložené údaje automaticky pamätá a ak budete chcieť v budúcnosti uskutočniť platbu rovnakému príjemcovi znovu, stačí začať písať meno príjemcu (napr. Tomáš…), alebo číslo účtu a Online Banking automaticky doplní ostatné údaje za Vás.

 

 

Jednorázová domácí platba – 3. krok

Teraz môžete doplniť všetky ostatné nepovinné údaje platby ako je variabilný symbol, konštantný symbol, špecifický symbol, poznámka pre príjemcu a pre vás. Tiež môžete vytvoriť novú šablonu pre často používané platby (tzv. TOP platby). Pokiaľ už ďalšiu platbu zadávať nechcete, pokračujte kliknutím na Potvrdiť k podpisu (autorizácia) platby. V opačnom prípade kliknite na tlačidlo „Ďalšia platba“.

 

 

Jednorázová SEPA platba – posledný krok: Potvrdenie platby

Platbu potvrdíte zadaním autorizačného kódu, či už z Online Banking kľúča, SMS alebo tokena, do príslušného políčka a kliknutím na tlačidlo „Podpísať“.

Ak zistíte nejakú nezrovnalosť, môžete ju opraviť alebo celú platbu zmazať prostredníctvom možnosti UPRAVIť (a voľby ZMENIŤ, ZMAZAŤ).

Tip: Pokiaľ chcete zadávať viac platieb, môžete ich podpísať (potvrdiť) všetky naraz, po zadaní poslednej platby. V tom prípade kliknite na tlačidlo „Ďalšia platba“ a zadajte postupne detaily ďalšej platby. Po zadaní poslednej platby kliknite na tlačidlo „Potvrdiť“ a všetky platby tak naraz podpíšete zadaním jedného autorizačního (bezpečnostného) kódu.

 

Ďalšie možnosti voľby Zaplatiť

Kliknutím na šipku vedľa tlačidla Zaplatiť sa Vám zobrazia všetky typy platieb a ďalšie dôležité informácie .

 

Platba (domáce aj zahraničné) – zadanie domácej alebo zahraničnej platby

Čakajúce platby – platby k podpisu (čiže k Vašemu schváleniu) a tiež už podpísané platby, ktoré čakajú na odoslanie z banky. Pre rýchle zobrazenie zatiaľ nepotvrdených platieb stačí kliknúť na ikonku $.

Trvalé príkazy – zoznam aktuálnych trvalých príkazov a možnosť vytvorenia nových

Inkasa – zoznam inkás a možnosť vytvorenia nových inkás

Archív príkazov – podpísané príkazy za posledných 15 dní

Šablony a príjemci – zoznam príjemcov a šablon, možnosť vytvoriť a spravovať príjemcov platieb

 

Čakajúce platby

Tu nájdete prehľad všetkých platieb, ktoré ste ešte nepodpísali, prípadne sú už podpísané, ale ešte čakajú v banke na spracovanie. Pokiaľ ste napríklad podpísali platbu, ktorú chcete odoslať až pozajtra, nájdete ju práve tu. Platby, ktoré treba ešte podpísať, poznáte podľa ikonky $. Po stisknutí tejto ikonky Vám platbu rovno pripravíme k potvrdeniu. Pokiaľ chcete niekterú z eště neprevedených platieb zmazať, aj túto voľbu nájdete práve v menu Čakajúce platby.

Trvalé príkazy a Inkasa

Prehľad a správu už zadaných Trvalých príkazov a Inkas, rovnako ako vytvorenie nových nájdete pod záložkami Trvalé príkazy a Inkasa. Rovnako ako v čakajúcich platbách aj tu môžete príkazy meniť, rušiť alebo si vytvárať nové.

Archív príkazov

V archíve príkazov nájdete podpísané platby za posledných 15 dní, u ktorých si môžete jednoducho zobraziť ich detail. K hlavnému prehľadu transakcií na Vašich účtoch samozrejme stále slúži transakčná história, ktorú máte u každého účtu zvlášť.

Partneri a šablóny

Partnerov a šablóny, ktorých ste si uložili, rovnako nájdete pod tlačidlom Zaplatiť. U každého záznamu si môžete zobraziť jeho detail a prípadne ho meniť, upravovať alebo aj zmazať. Nového príjemcu si jednoducho založíte priamo z prehľadu všetkých príjemcov. Novú šablonu môžete vytvoriť pri zadávaní konkrétnej platby, pomocou voľby v druhom kroku – „Vytvorte si šablonu pre ďalšie platby“.

Založenie trvalého príkazu

Typ trvalého príkazu

Pre zadanie nového trvalého príkazu stačí v prehľade kliknúť na tlačidlo Nový príkaz. Ako prvý krok si najprv vyberáte Typ príkazu. Pre štandardný domáci trvalý príkaz na konkrétnu pevnú čiastku vyberte prvú možnosť (Trvalý príkaz – prevod čiastky). V prípade, že na iný účet chcete prevádzať všetky prostriedky nad určitú výšku, zvoľte možnosť Prevod zostatku. Pokiaľ chcete na svoj účet naopak posielať peniaze tak, aby ste na ňom mali stálu výšku prostriedkov k dispozícii, zvoľte Dotácie na nastavený zostatok.

 

 

Trvalý príkaz

Pre každý trvalý príkaz vidíte po vybraní konkrétneho typu platby okamžite všetky potrebné polia. Na jednej obrazovke zadáte príjemcu, určíte od kedy a ako dlho má byť trvalý príkaz vykonávaný, frekvenciu platby, platobné symboly a prípadne pridáte aj správu pre príjemcu alebo pre seba.

 

TOP platby

TOP platby sú najrýchlejším spôsobom ako v Online Bankingu zaplatiť. Jedná sa o často zadávané platby, ktoré si môžete vytvoriť zo svojích šablon len kliknutím na tlačidlo „Pridat ďalšiu“ a vybraním zo zoznamu Vami uložených šablon.

Pri kliknutí na vybranú TOP platbu Online Banking predvyplní všetky Vami uložené detaily platby vrátane čiastky, platobných symbolov atp. Stačí len pár kliknutí a je zaplatené. V priebehu platby si samozrejme môžete všetky údaje ľubovoľne meniť.

Účty, karty a história

Všetky Vaše produkty sa zobrazia ihneď po prihlásení. Kliknutím na kartu produktu sa dostanete k jeho detailom a súvisejúcim žiadostiam.

K informáciám o jednotlivých produktoch môžete tiež pristupovať cez horné menu. Napr. v sekcii Účty a karty máte prehľad o všetkých bežných účtoch, debetných kartách a aktuálnych zostatkoch. Pokiaľ budete hľadať Vašu kreditnú kartu, nájdete ju v časti Úvery. Sporiace, termínované a účty cenných papierov sú potom k dispozícii v sekcii Sporenie a investície.

Prehľad bežných účtov a platobných kariet

Po kliknutí na kartu bežného účtu (viz. modrá karta na obrázku vyššie) sa dostanete do sekcie Účty a karty, kde nájdete detail vybraného účtu a tiež pripojené debetné karty (viz. nasledujúci obrázok). V pravej časti prehľadu nájdete jednotlivé žiadosti a ďalšie možnosti, ktoré s účtom súvisia. Chcete si zobraziť výpis? V časti SLUŽBY K ÚČTU nájdete Výpisy a dokumenty v PDF. Nemáte ešte Smart Banking alebo chcete vyskúšať Online Banking kľúč? Zažiadajte si o aktiváciu v sekcii MOBILNÉ SLUŽBY.

Celý detail účtu aj so žiadosťami môžete skryť pomocou voľby Skryť detaily.

Bežné účty – história platieb

Hneď pod detailami účtu nájdete históriu platieb. V novom Online Bankingu sme pre Vás vyhľadávanie už vykonaných platieb upravili. Základné prednastavenie zobrazenia je za posledných 30 dní, ale môžete si ho ľubovoľne upraviť a prípadne nechať zobraziť aj podľa iných parametrov. Voľbu VYHĽADAŤ nájdete v pravom hornom rohu. Pokiaľ máte záujem, môžete si výsledok hľadania vyexportovať do .csv formátu.

Okrem exportu prehľadu viac transakcií do .csv formátu si ďalej môžete pre každú jednotlivú transakciu vygenerovať .pdf potvrdenie – stačí si otvoriť Detaily transakcie a kliknúť na ikonu „TLAČ“.

V zozname platieb nájdete zaúčtované platby s uvedením príjemcu, pridelené kategorie platieb aj status platby.

Kliknutím na konkrétnu platbu zobrazíte detail transakcie. Platbu potom môžete rozdeliť do viac kategórií, resp. kategóriu upraviť. Po novom si tiež môžete ku všetkým transakciám pridávať svoje vlastné poznámky .

Zoznam platieb môžete radiť nielen podle data zaúčtovania, ale tiež podľa čiastky, príjemcu alebo statusu či kategórie.

Investície v Online Banking – prehľad

V prípade, že máte k dispozícii účet cenných papierov, uvidíte ho okamžite po prihlásení v stĺpci „Úspory“. Na karte Účtu cenných papierov uvidíte vždy celkový súčet všetkých pozícií, ktoré máte na danom účtu vedené.

Investície v Online Banking – detail a transakčná história

Pre detail jednotlivých pozícií a histórie k účtu cenných papierov stačí kliknúť priamo na kartu v prehľadovom menu, prípadne použite voľbu Sporenie a investície na hlavnej lište a následne možnosť MOJE INVESTÍCIE.

Video

Predstavujeme vám novinku pre jednoduché spravovanie vašich výdajov. Nastavte si svoj vlastný rozpočet pre jednotlivé kategórie, sledujte ich čerpanie a majte svoje výdaje pod kontrolou.

Prehľad výdajov

Správca financií poskytuje prehľad Vašich výdajov za jednotlivé mesiace v poslednom roku a zároveň ich automaticky rozdelí do základných kategórií. Tie sú zobrazené vo forme farebných bublín. Máte tak jasný prehľad o svojich výdajoch. Kategórie vrátane názvov nie je možné meniť ani pridávať nové, ale pre detailnejšie členenie transakcií sú k dispozícii tiež podkategórie, z nich si už zaiste vyberiete.

Nastavenie limitov

Pre každú z kategórií môžete určiť, koľko plánujete za mesiac utratiť. Na hlavnom prehľade Správcu financií stisknite tlačidlo NASTAVIŤ ROZPOČET. Potom už len jednoducho pomocou posuvníka vyberte cieľovú maximálnu čiastku. Po uložení sa rozpočet okamžite premietne do kategórie v hlavnom prehľade a prepočíta aktuálnu výšku už vyčerpaného rozpočtu.

Plnenie limitov

Jednotlivé bubliny predstavujú základné kategórie výdajov a menia svoj vzhľad na základe plnenia nastaveného rozpočtu. Bublina umiestnená v kruhu rovnakej farby (na obrázku vľavo) znamená, že výdaje na mesiac v danej kategórii zatiaľ neboli vyčerpané. Prečerpaný rozpočet (vpravo) poznáte podľa svetlého okraja bubliny.

Detaily kategórie

Po rozkliknutí každej kategórie uvidíte konkrétne položky, vrátane čiastky a data platby. Pokiaľ Vám automaticky priradená skupina výdajov nevyhovuje, môžete ju jednoducho zmeniť priamo v detaile transakcie. Pre zmenu kliknite na vybranú transakciu a v spodnej časti obrazovky zvoľte správnu kategóriu.

Rozdelenie transakcie

V detaile transakcie zistíte ďalšie informácie o platbe s možnosťou ju ďalej upravovať. Vybrali ste si z bankomatu, ale čiastku použili na nákup potravín a lístky do kina? Platbu môžete prerozdeliť aj medzi viac skupín výdajov.

Ročný prehľad

Ak si chcete prezrieť Vaše mesačné náklady za poslední rok, stačí zvoliť možnosť História výdajov a Správca financií Vám prehľadne vo forme stĺpcov zobrazí výdaje za každý mesiac. Pre detail stačí ísť kurzorom na stĺpec daného mesiaca. Pokiaľ budete chcieť zobraziť konkrétnu kategóriu, stačí ju vybrať zo zoznamu v záhlaví.

Podkategórie

Pokiaľ chcete mať detailnejší prehľad o svojich výdajoch a základné kategórie Vám nestačia, máte možnosť výdaje ďalej rozdeliť do podkategórií. Budete tak vždy presne vedieť, za čo ste platili.

Ak máte vo svojom Online bankingu sprístupnené aj účty iných majiteľov, môžete si v menu „Nastavenia“, „Správca financií“ sami určiť, či správca financií má pracovať len s Vašimi vlastnými účtami alebo aj s účtami ďalších osôb.

Video

Naučte sa jednoducho a efektívne šetriť vďaka novej funkcii v Online Bankingu – Moje priania. Stačí zadať základné informácie – koľko chcete nasporiť a dokedy, založíte si trvalý príkaz a o splnenie “vašich prianí” sa postará Online Banking sám.

Nemáte sporiaci účet?

S nástrojom Moje ciele už nebudete mať problém našetriť na novú televíziu, sedačku alebo dovolenku. Ako to funguje? Stačí mať založený sporiaci účet. Pokiaľ ho ešte nemáte, jednoducho o neho môžete zažiadať priamo v sekcii Moje ciele alebo v nastavení Správcu financií.

Založenie Cieľa

Po založení sporiaceho účtu Vám už nič nebráni vo vytvorení svojho cieľa. Ciele si pomenujete, vyberiete dátum, do kedy chcete mať cieľ splnený, cieľovú čiastku prípadne pravidelný mesačný príspevok. To druhé Vám potom vždy automaticky dopočítame. K svojmu cieľu si môžete vybrať aj vhodný obrázok, na ktorom Vám budeme priebežne zobrazovať koľko už máte na splnenie svojho cieľa nasporené.

Založte si trvalý príkaz

Aby ste nemuseli každý mesiac myslieť na zasielanie peňazí na sporiaci účet, Online banking Vám po zadaní cieľa ponúkne možnosť automatického založenia trvalého príkazu, ktorý bude mať nastavenú platnosť do plánovaného data splnenia Vášho cieľa. Peniaze Vám potom budú každý mesiac automaticky odchádzať a vy sa už o nič ďalšieho nemusíte starať.

Upravte si svoje Ciele

Zistili ste, že budete na cieľ potrebovať viac prostriedkov? Potrebujete upraviť výšku masačného príspevku? Svoje ciele môžete kedykoľvek behom ich plnenia upravovať. Nezabudnite si potom samozrejme upraviť existujúci trvalý príkaz. Jeho zmenu je potrebné následne autorizovať ako každú inú platbu.

Rýchly prevod medzi Cieľmi

Už dlhšie nevydržíte čakať na jedno z Vašich cieľov a všetko ostatné môže počkať? Pomocou voľby Previesť môžete celkový zostatok na Sporiacom účte prerozdeliť medzi jednotlivé ciele podľa vlastných preferencií.

Rýchly prevod môžete využiť aj v prípade, že si nezaložíte trvalý príkaz na Ciele, ale prostriedky si na sporiaci účet prevádzate sami, kedy uznáte za vhodné.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám na seba kontakt. Radi Vás kontaktujeme naspäť.

Smart Banking
Smart Banking

- jednoduchý a pohodlný spôsob ovládania účtu

- najrýchlejšie prihlásenie pomocou odtlačku Vášho prstu

- zadarmo pre všetky účty

- výrazne šetrí poplatky za transakcie

or or
Spinning wheel animation

Loading