Zoznámte sa s našimi radami a odporúčaniami ako efektívne platiť a ušetriť na poplatkoch v zahraničí

KARTY A BANKOMATY

Všeobecné odporúčania:

Platba platobnou kartou je najefektívnejší spôsob platby, šetríte tak čas aj náklady. V zahraničí máte k dispozícii až 19-tisíc bankomatov skupiny UniCredit v 17 európskych krajinách. Medzi obľúbenými dovolenkovými destináciami, kde má UniCredit svoje zaslúžené miesto je Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Taliansko, Rakúsko či Turecko.

 • Na výbery z bankomatov používajte debetnú platobnú kartu.
 • Kreditnú kartu využívajte na platby za tovar u obchodníkov, prípadne pri rezerváciách ubytovania alebo automobilu. Po potvrdení platby si nezabudnite vyžiadať potvrdenie o zrealizovanej transakcii.
 • Pred cestou si môžete overiť lokáciu bankomatov skupiny UniCredit na internetovej stránke alebo pomocou tzv. ATM lokátora na internetových stránkach spoločnosti VISA a MasterCard (www.visaeurope.com , www.mastercard.com/sk )
 • Pred vycestovaním do zahraničia požiadajte o zriadenie SMS notifikácie alebo inštaláciu Mobilnej aplikácie  Smart Banking, s ktorými získate dokonalý prehľad o kartových transakciách a o aktuálnom zostatku. Nezabudnite si prekontrolovať denný limit na vašej platobnej karte. Nastavte si ho tak, aby pokryl vaše zvýšené výdavky počas dovolenky. O zmenu limitu môžete požiadať v pobočke a je platná od nasledujúceho dňa.

Máte zriadené U konto alebo Premium konto?

Mobilná aplikácia - Sprievodca na cestách - pre smartfóny s operačným systémom Android

Ak chcete mať všetky potrebné informácie vždy pri sebe, nainštalujte si aplikáciu Sprievodca na cestách, ktorá okrem praktických rád ponúka aj aktuálny kurzový lístok UniCredit Bank, zoznam bankomatov skupiny UniCredit ale aj unikátny zmenárenský režim, ktorý vám umožní overiť si, či vám v zmenárni zamenili správne.

Dovolenkový sprievodca


Získajte aplikáciu z Google Play

 • Vyberať zo zahraničných bankomatov akýchkoľvek bánk po celom svete je možné už zadarmo. Stačí si v UniCredit Bank zriadiť účet U konto, ku ktorému klienti získajú medzinárodnú platobnú kartu a neobmedzený počet bezplatných výberov z bankomatov akýchkoľvek bánk po celom svete.
 • Plaťte vždy kartou. Bezhotovostné platby kreditnou kartou sú úplne bez poplatku. Ak využívate debetnú platobnú kartu, vydanú k U kontu/resp. Premium kontu, za bezhotovostné platby kartou vám nie je účtovaný taktiež žiaden poplatok.
 • Pri platbe kartou v inej mene sa platba prepočíta zvyčajne vo výhodnejšom kurze vo váš prospech ako pri výmene v zmenárni.
 • Platnosť platobnej karty je potrebné si skontrolovať ešte pred vycestovaním do zahraničia. Všetkým cestovateľom odporúčame si ešte pred vycestovaním zradiť bezplatné U konto, vďaka ktorému je možné vyberať kdekoľvek po svete z akéhokoľvek bankomatu úplne zadarmo. Stačí si posielať na účet bezhotovostný kredit vo výške 400 EUR.
 • Denný limit platobnej karty je možné využiť aj ako bezpečnostný nástroj. Premyslite si, koľko denne max. platobnou kartou môžete minúť.  O zmenu denného limitu je možné požiadať priamo v pobočke. Zmena je platná nasledujúci deň. 
 • Neodporúčame vyberať menšie sumy hotovosti z bankomatov v intervaloch nasledujúcich tesne za sebou. Pri jednorazovom výbere vyššieho objemu sa klienti vyhnú zbytočným poplatkom, ale aj možnej blokácii karty zo strany banky. Banka má nastavený monitorovací systém, ktorý môže vyhodnotiť časté za sebou sa opakujúce  hotovostné výbery ako podozrivé a kartu preventívne zablokuje proti zneužitiu.
 • Kreditnou kartou nie je vhodná na výber z bankomatov, pretože preplatíte na poplatkoch.  Vyberajte z bankomatov zadarmo z naším U kontom. Kreditnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie a ako garanciu pri rezervácii hotelovej izby alebo prenájmu auta. Výhodou je aj 45 – 60 dňové bezúročné obdobie (podľa typu platobnej karty), počas ktorých klient čerpá finančné prostriedky až do výšky úverového rámca a nie z vlastného účtu.

Čo robiť pri strate alebo krádeži karty?

V prípade straty alebo krádeže platobnej karty je nevyhnutné okamžite kartu zablokovať. Môžete tak urobiť telefonicky (24 hodín denne) cez nonstop infolinku UniCredit Bank UniTel, zo zahraničia +421 44 547 68 70 (za poplatok) alebo Diners Club – nonstop zákaznícku linku 02/57 78 94 44 (za poplatok).

 • UniCredit Bank monitoruje všetky transakcie zrealizované vašou platobnou kartou. Pri opakovaných výberoch z bankomatu v zahraničí v krátkom čase za sebou budú takéto transakcie vyhodnotené ako podozrivé, v dôsledku čoho môže byť vaša karta dočasne zablokovaná. V záujme predísť zneužitiu vašej karty vám zavolá bankový pracovník, aby si overil konkrétne kartové transakcie.

Ako sa poistiť?

Pred cestou do zahraničia nezabudnite na cestovné poistenie. Ku všetkým platobným kartám z ponuky UniCredit Bank máte možnosť kúpiť si cestovné poistenie spoločnosti UNION. Vybrať si môžete z rôznych balíkov poistenia, ktoré sa líšia obsahom krytia a dĺžkou nepretržitého pobytu v zahraničí. Poistiť môžete nielen seba, ale aj svojich rodinných príslušníkov. O cestovné poistenie môžete požiadať priamo pri podpise formulára žiadosti o vydanie karty alebo dodatočne v ktorejkoľvek pobočke pred plánovanou dovolenkou.

 • V prípade kreditnej karty Diners Club White je v cene karty zahrnuté aj exkluzívne cestovné poistenie s 24-hodinovou asistenčnou službou Travel Guard, ktorá sa vzťahuje nielen na majiteľa karty, ale aj na jeho spolucestujúcich. Informácie o možnosti aktivácie poistenia získate na nonstop zákazníckej linke Diners Club. V prípade poistnej udalosti kontaktujte asistenčnú službu Travel Guard.

Niekoľko užitočných rád na cestu

 • Na dovolenku si zoberte primeranú hotovosť ako rezervu na výdavky na ceste, ale veľké sumy peňazí so sebou nenoste. Chorvátske kuny a bulharské levy si u nás môžete bezplatne zameniť v ktorejkoľvek pobočke. Ak vám po návrate z dovolenky zostanú bankovky meny, ktorú máme v ponuke, zameníme vám ich späť za eurá bez poplatku. Za zmenárenské transakcie banka neúčtuje žiaden poplatok.
 • Pred vycestovaním si uložte do telefónu dôležité čísla na infolinku UniCredit Bank UniTel a Diners Club nonstop zákaznícku linku 02/57 78 94 44 (za poplatok), ak ste držiteľom platobnej karty Diners Club.
 • O kartu sa starajte ako o hotovosť a nikdy ju nespúšťajte z očí. To platí hlavne pri platení v reštaurácii, kde môže dôjsť k zneužitiu karty. 
 • Na dovolenku vám odporúčame zobrať si dva druhy kariet, pričom jedna z nich by mala byť embosovaná (má vystúpené znaky). Embosované karty majú širšie použitie a dokážu ich spracovať aj POS terminály so staršou technológiou.
 • Pri každom použití platobnej karty si vyžiadajte predajný doklad.
 • Pravidelne kontrolujte platby a výbery uskutočnené  platobnou kartou. Aktiváciou SMS notifikácie alebo kontrolou transakcií priamo v mobile cez službu Mobile banking Smart Banking máte svoje financie „pod palcom“. Obe služby si môžete aktivovať vo vašej pobočke.
 • Dobre si zapamätajte svoj PIN kód. Ak ho zabudnete, požiadajte banku o jeho opätovné vytlačenie. Neoznamujte PIN kód iným osobám ani rodinným príslušníkom, polícii či pracovníkom banky a nezapisujte si ho na platobnú kartu.
 • Zmeniť PIN si môžete zmeniť priamo cez bankomaty UniCredit Bank.

Dôležité telefónne čísla

 • V prípade straty, krádeže alebo zablokovania kreditnej alebo debetnej karty kontaktujte nonstop infolinku UniCredit Bank Unitel, zo zahraničia +421 44 547 68 70 (za poplatok) alebo Diners Club – nonstop zákaznícku linku 02/5778 9444 (za poplatok), ak ste držiteľom platobnej karty Diners Club.
 • V prípade poistnej udalosti kontaktujte UNION +421 2 20 81 18 11 alebo Asistenčnú službu Travel Guard + 420 2 25 34 11 57, ak ste držiteľom platobnej karty Diners Club.